přestavby a servis

+420 602 300 970

náhradní díly, sklad

+420 602 301 530

Fotogalerie montáží LPG

Prohlédněte si a ohodnoťte naše montáže

Prohlédnout fotografie

 

  • do-chorvatska-za-pul

Desetitisíce z nás každoročně míří vlastním autem za prázdninovou dovolenou ke sluncem zalitém Jadranu. Znáte to, předstartovní stres – příprava věcí, balení, naložit všechno (a všechny) do auta a na nic nezapomenout. Když se tohle všechno povede, máte před sebou do nejoblíbenějších chorvatských destinací přibližně 1100 kilometrů dlouhou, strastiplnou cestu hustým provozem a po přeplněných dálnicích, která vám v nejlepším případě zabere 12 hodin, spíše ale více. V tomto stresu je dotankování vozidla před výjezdem asi to nejmenší co vás čeká. Ne však pro vaši peněženku, té se ještě před odjezdem pořádně odlehčí!

Řekněme, že vyjíždíte z Prahy a máte průměrný osobní automobil s nádrží o kapacitě 60 l a průměrnou spotřebou 8 l/100 km. Při aktuální průměrné ceně benzinu BA 95 31 Kč u nás, vás vyjde jedna tato plná nádrž na 1860 Kč. Při výše uvedené spotřebě však oněch 60 l benzinu vystačí s lehkou nohou na plynovém pedálu s bídou na nějakých 750 km. Celkem však máte před sebou tam a zpět minimálně 2200 km a z toho pouze 500 km po ČR. Co to znamená? Na cestu tam a zpět budete potřebovat  176 litrů benzinu, což jsou tři plné nádrže. Ale to jen tehdy, pokud si v Chorvatsku nedopřejete žádný další výlet.  Budete tedy muset tankovat minimálně třikrát a většinu benzinu bohužel v zahraničí – v Rakousku, Slovinsku, nebo Chorvatsku. V těchto zemích vás však 1 litr benzinu Natural 95 rozhodně nepřijde na 31 Kč jako u nás, ale v nejlepším případě na 34 - 35 Kč za litr. Na dálničních čerpačkách to však může být i mnohem více. Udělejme tedy hodně optimistický cenový průměr a řekněme, že průměrná cena benzinu na tuto cestu bude 33 Kč za litr a vynásobme to množstvím 176 litrů, které na cestu tam a zpět reálně budeme potřebovat. Dostáváme  částku 5808 Kč, což je ten úplně nejoptimističtější výpočet, většinou se dostaneme na částku výrazně vyšší. Tolik vás tedy bude stát jenom palivo na cestu, nepočítaje náklady na dálniční poplatky.

Zdá se vám to hodně?  Nejspíš ano, protože to je hodně. Otázka zní: dá se s tím něco udělat?

A odpověď? Ano dá!

split

Zkusme se podívat na variantu, že vaše vozidlo nepojede na benzin, ale na LPG jehož aktuální průměrná cena je 14.50 Kč za litr! Počítejme s nádrží na LPG o objemu opět 60 litrů, do které se reálně vejde 48 l LPG ( nádrže jsou plnitelné do 80% jejich kapacity ) a reálně mírně vyšší spotřebou na LPG o cca 10%. Stejný Vůz nám tedy na LPG pojede s průměrnou spotřebou 8.8 l / 100 km. Na stejnou cestu tedy budeme potřebovat 196 litrů LPG. Budeme sice muset tankovat nejméně čtyřikrát, ale to vůbec nevadí! Proč? Protože LPG na rozdíl od benzinu ve výše uvedených zemích stojí téměř stejně jako u nás, rozdíl v ceně je pouze minimální. Počítejme tedy s cenou průměrnou cenou mírně vyšší, řekněme 15 Kč za litr LPG. Takže 196 litrů LPG x 15 Kč = 2940 Kč! To je zhruba polovina toho, co projedete v benzinu!

Dobře, ale zeptáte se logicky kde budu moci cestou  tankovat? Zejména v Chorvatsku a Slovinsku téměř všude, LPG je tam velmi populární a čerpací stanice jsou na každém rohu, o hlavních tazích a dálnicích ani nemluvě. Takže si dáte při příležitosti tankování třeba dobrou kávu, nebo balkánskou zmrzlinu, protáhnete si nohy, děti se proběhnou a vy ušetříte balík peněz, za které si můžete o to více dopřát na dovolené.

Aby jste si udělali přehled, zkuste se podívat například na web myLPG.eu, případně si stáhnout stejnojmennou užitečnou mobilní aplikaci pro přístroje s OS android z Google Play zde, nebo z App Store pro přístroje Apple zde.

octavia-motor-lpg

Takže dovolená v Chorvatsku autem za 5808,- Kč na benzin, nebo 2940 Kč na LPG, co z toho si vyberete vy?

Zaujala vás možnost, že by někdo naučil vaše auto jezdit na LPG?

Pokud ano, neváhejte, využijte zelené tlačítko níže, vyplňte nezávazně poptávkový formulář a my vám spočítáme, kolik bude stát přestavba vašeho vozidla.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (11 Votes)

Chci jet zapolovinu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vývoj ceny Naturalu 95

Vývoj ceny LPG

Potřebujete poradit, máte otazky? Kontaktujte nás!

Vyplňte prosím své jméno

Vyplňte prosím svůj e-mail

Vyplňte prosím Vaše telefonní číslo

Neplatný Vstup

Potvrďte prosím souhlas

Dodáváme LPG výrobcům

chevrolethyundaikiamitsubishi

Kde nás najdete

AUTOGAS CENTRUM PLUS s.r.o.

Heydukova 1650
Strakonice
386 01

Kontaktujte nás

Tel.: +420 389 822 700
Email: info@agcplus.cz 

Otevírací doba

Po - Pá: 7:00 - 12:00, 12:30 - 15:30

So - Ne: Zavřeno

Sledujte, sdílejte

fb twitter linked